Unit Rates and Fractions

Tables

Graphs

Equations

Proportional?

CHALLENGE

100

John needs 2 cups of sugar to make 10 cookies. How many cups of sugar does he need to make one cookie? 

John will need 0.2 cups to make 1 cookie.

0.2/1

0.2:1 

200

Four gallons of gas costs $2.40. What is the price per gallon? 

It costs $0.60 per 1 gallon of gas. 

0.60/1

0.60:1

300

Robert is writing a paper for language arts class. He can write 2/3 of a page in 1/2 of an hour. At what rate is Robert writing per hour?

1 1/3 pages per hour

400

Jen's flower shop sells flowers for $1.25 each. Mary's flower shop sells one dozen flowers for $15.48. Which flower shop has the better deal? 

Jen's flower shop has the better deal. 

500

A punch recipe requires 3/5 of a cup of pineapple juice for every 2 1/6 cups of soda. What is the unit rate of soda to pineapple juice in the punch? 

4 1/6 cups of soda per cup of pineapple juice. 

100

What is the constant of proportionality of the table?

constant of proportionality(k) = 15

200

What is the constant of proportionality in the table?

constant of proportionality(k)= 9

300

(1) Find the constant of proportionality from the table.

(2) What y value goes under 45?

(1) k = 3

(2) y = 135

400

Find the constant of proportionality of the table.

k = 65

500

Find the constant of proportionality of the table.

NOT PROPORTIONAL!

100

The graph of a proportional relationship will be any straight line.

TRUE or FALSE?

FALSE!

200

What is the constant of proportionality of the graph?

constant of proportionality (k) = 30

300

What is the unit rate of the following graph?

45 miles per hour

400

If possible, find the slope of the graph. 

k = 1/2

500

What is the constant of proportionality of the graph?

NOT PROPORTIONAL!

100

y = 7x represents a proportional relationship.

TRUE or FALSE?

TRUE!

200

What is the equation that represents this graph?

(Hint: Find the constant of proportionality first)

y = 10x

300

y = 3x -1 represents a proportional relationship.

TRUE or FALSE

FALSE!

400

Steven can drive 500 miles in 8 hours. If the rate at which he drives is proportional, what equation can we write to describe this situation? (find constant of proportionality first)

y = 62.5x

500

What is the equation that represents this graph? 

(find the constant of proportionality first)

y = 24.5x

100

NOT PROPORTIONAL

200

Are the following two ratios proportional or not proportional?

PROPORTIONAL

300

A line passing through the points (1,2) and (5,8) represent a proportional relationship.

TRUE or FALSE

FALSE

400

A line passing through the points (1.25, 2.5) and (3.75, 7.5) represents a proportional relationship

TRUE or FALSE?

TRUE

500

A line passing through (1,3) and (2,6) represents a proportional relationship. 

TRUE or FALSE?

TRUE

100

A 1,075 foot tree has grown at a constant rate each year. In the equation below, t is the age of the tree in years. 

25t = 1,075

What is the unit rate in the equation above?

A. 25 feet per year

B. 43 feet per year

C. 1,075 feet per year

D. 1,050 feet per year

A. 25 feet per year

200

Solve for x. (Hint: cross multiply and solve)

x = 9

300

Which equation could be used to find the number of minutes, m, in h hours? 

A. m = h/60

B. m = 60h

C. m = 60/h

D. m = 60 + h

B.      m = 60h

400

A deli charges teh same price, $4.90, for all of its different sandwiches. If a company ordered n sandwiches for a luncheon, which equation could be used to find the total price, P, that the deli charged for the sandwiches?

A. $4.90/n  = P

B. $4.90 + n = P

C. $4.90n = P

D. n/$4.90 = P

C.         $4.90n = P

500

The total amount of money, M, that Bob earns each week at his job is proportional to the wages, w, that he earns per hour for working h hours. Which equation represents the relationship between the total amount Bob earns and hours worked? 

A. M = h/w

B. M = w/h

C. M = w + h

D. M = wh

D.       M = wh

Game Settings

Aesthetic

Utilities

Close
FlipQuiz Logo

FlipQuiz™ provides educators with a quick way to create quiz boards for test reviews in the classroom that can be saved for later use.

Terms and Conditions and Privacy Policy
©2019 FlipQuiz™. All rights reserved.

Follow FlipQuiz™ on Twitter → @flipquizme

© 2014-2019 FlipQuiz™